Jaudas stends [mājās apstākļos ar minimālām izmaksām]

Šeit var parādīt savus pašizgatavotos instrumentus.

Moderators: krissis, Armands

Post Reply
Archie

Jaudas stends [mājās apstākļos ar minimālām izmaksām]

Post by Archie » Sun Jan 17, 2016 8:34 pm

Hai! Savam rollerim likšu iekšā 125cc 4T motoru, kuru grasos izmantot kā savu eksperimentālo trusi. Visam pamatā ir jaudas palielināšana netradicionālā veidā. Tāpēc man vajadzēs mērīt jaudu. Varētu jau vienkārši aizvest uz darbu, bet gribās pašam.
Vispirms Jaudas teorija: Lai uzzinātu motora jaudu vispirms ir jānomēra griezes moments. Un jaudu tad mēs aprēķinam pēc formulas. Man ir saskarsme ar angļu standartu lb-ft (foot-pounds), Latvijā mēra NM (ņūtonmetros). 1 lb-ft = 1,35581795 NM.
Tātad visprecīzākais griezes momenta mērījums ir ja mēs nolasam to brīdī, kad noturam kloķeni vēlamajos apgriezienos pie 100% atvērtas droseles. To, kā mēs noturam to kloķeni jau būs tas, ko mēs sauksim par jaudas stendu! Yayy!
Es mērīšu jaudu uz aizmugurējā riteņa, tātad man ir jāsabloķē variators, un jāizskaita kāds man ir pārnesums, kurš tad būs jāieliek aprēķinu formulā.
Kāpēc es to visu skaidrošu pēc angļu standarta - tāpēc, ka man tas jau pierasts, un nav jārēķina jauna formula.

1 lb-ft (Foot-Pound) ir 1 paunds uz 1 pēdu, tātad paņemam 1 pēdu garu puļķi, vienā galā iesienam 1 paundu svara, pie otra gala turam puļķi horizontālā virzienā. Te arī ir griezes moments 1lb-ft jeb ~1,35 NM.
Image
Tagad to tehniku ieliekam praksē. Svira uz gultņa uz riteņa ass, kuras otrā galā 12 collu no ass centra liekam digitālos svarus, kas mums mērīs svaru jeb spēku paundos brīdī, kad nospiežam bremzi lai noturētu motoru vēlamajos apgriezienos kad turam gāzi grīdā.

Tātad. Ja motors griež 7000 apgriezienus, tad jaudas līknei vārētu sākties no apmēram 3000 apgr./min. Var mērīt arī zemāk, bet vai to vajag?
Tad uz papīra sarakstam ciparus, cik nu precīzi gribam mērīt, parasti to dara ik pēc 500 apgriezieniem.
Tātad 3000, 3500, 4000, 4500, 5000, 5500, 6000, 6500, 7000.
Ja man pārnesums uz riteni ir piemēram 3 pret 1, tad nolasot to svaru, mums tas būs jāsadala ar 3. Ja 2.5 pret 1, tad svars dalīts 2.5... Tā mums būs pie katriem apgriezieniem jāpieraksta savs cipars. Uz rūtiņu papīra varēsim uzzīmēt grafisko līkni :)
Jaudas aprēķinam liekam lietā formulu
Griezes moments x Apgriezieni : 5252
BHP = (lb-ft x RPM) : 5252
UN VISS!!!!

Tātad! Gāze grīdā, bremze, tahometrs, nostabilizējam uz 3000 apgr./min, skatiens uz svariem 21 ft svara rāda! Gāzi nost, pārnesums 3:1, tātad rakstam 7 lb-ft! 7 x 3000 : 5252 = 4 BHP! Pirmā rinda gatava! Taisam nākamo!
3000 rpm 7 lb-ft 4BHP
3500 rpm .. lb-ft ..BHP

Būtībā tā arī notiek jaudas mērīšana pat visdārgākajos jaudas stendos, tikai visu to kalkulāciju veic dators. Plus veic korekciju noteiktam standartam ņemot vērā doto gaisa temperatūru, mitrumu, spiedienu..

O jā! Jāpiemin tas, ka auzmugurējais rats ir jāpaceļ VIRS zemes. Tai tas brīvi rotē bez bedres kasīšanas. :) Braucot tas nesanāks, jo tur tu svarus salauzīsi. Moča inerce traucēs.

Andris_Z

Re: Jaudas stends [mājās apstākļos ar minimālām izmaksām]

Post by Andris_Z » Thu Jun 23, 2016 1:30 pm

Hei! Ja ir kāda datorprogramma jaudas stendam tad atsūti. Visu nosaka apstrāde.
Izejot no tā kāda programma, tad arī vajag taisīt tālāk. Diametrus, garumus pārveidotājus. Visam jānotiek kompleksi.

Andris_Z

Post by Andris_Z » Wed Jun 07, 2017 5:15 pm

Ir kādas programmas? Tad varētu tos devējus samaketēt un tikai pēc tam ko dzelžos sākt taisīt. Ja programma nestrādās, tad nav vērts vispār ko sākt taisīt.
Tās bremzes ir štrunts, to var kā vajag sataisīt.

riepa1122

Post by riepa1122 » Sat Nov 04, 2017 10:31 pm

Ir tāda programiņa Simple dyno. Viņa domāta radiovadāmo modeļu testēšanai.Var nolādēt bez maksas. Kaukādas līknes arī var dabūt. Tikai jātaisa stends.

Post Reply